Nástup do prváku... A jak ho zvládnout?

Začátky jsou vždycky nejhorší a člověk si často říká, jestli za to stojí. A ten začátek na medicíně je sakra těžký, ale věřte mi, stojí to za to.

Je září, jste úspěšně přijati na medicínu, těšíte se, ale předpokládám, máte taky trochu strach. Že medicína bude těžká vám řekl už snad každý a poznámky typu „měl jsi jít dělat něco jinýho“ jste také jistě slyšeli. Ale to, že si užijete spoustu srandy, najdete nové přátelé a prvák bude jedním z nejlepších ročníků, to už vám nikdo neřekne. Bude to náročné, bude vás možná od sezení bolet zadní část, možná ruka a možná se vám bude přehřívat mozek, ale jakmile uvidíte první výsledky, začne to dávat smysl.

B40608FC-8CFE-487D-8CD1-5A762EEDF62F (1)

Učení bude opravdu více než dřív a nic jiného, než učit se, vám nezbyde. Na začátku určitě běžte na první přednášky, kde vám řeknou podstatné informace, z čeho se učit a co vše musíte splnit, abyste získali zápočet. Postupem času sami zjistíte, která přednáška má smysl a kterou radši zaspíte doma, protože spát v posluchárně se dá, ale moc pohodlné to není. Některé fakulty vám poskytnou učebnice, někde si je musíte obstarat sami. Kupovat knihu není vždy nutné, často se člověk zvládne připravit z materiálů z přednášek a praktik. I když si ze začátku budete myslet, že naučit se tu horu učení je opravdu nereálné, postupem času zjistíte, jaké učící metody vám vyhovují a učení bude efektivnější a rychlejší. Jestli máte ve vyšších ročnících nějakého kamaráda, určitě se mu ozvěte. Zpracované materiály, zkušenosti od mazáků a informace o zkoušejících se vždycky hodí.

Pro někoho může být náročná změna prostředí a noví lidé. K seznámení se s ostatními slouží adapťáky (seznamováky), které jsou super, najdete si tam spoustu známých, ale zvládnete to i bez nich. Pokud víte o nějakém kamarádovi, či známém, který jde studovat do stejného města, můžete si ze začátku vyměňovat zážitky spolu. Postupem času si kamarády určitě najdete. I když přijdete na první praktikum mezi posledními a zbyde na vás poslední volné místo, může se z pouhého spolusedícího stát nejlepší kamarád. Vyzkoušeno. A pokud se necítíte dobře v cizím prostředí, vezměte si s sebou nějaké oblíbené předměty z domu, třeba rámeček s oblíbenou fotkou.

3484269D-F1AA-428C-B708-354DF76459A0

Volného času je na medicíně opravdu méně, proto je potřeba ho pořádně využít! Testy z anatomie a histologie se přeci musí pořádně zapít a kde jinde máte navazovat nové vztahy než v hospodě? Ale nezapomeňte, akoholdehydrogenáza vám to dá sežrat a druhý den na praktikách musíte být použitelní. Jak poznamenal jeden kolega, takový mikroskop na praktiku z histologie dokáže po party doslova pálit sítnici. Pokud rádi chodíte běhat nebo se každý den koukáte na nějaký seriál, nepřestávejte s tím kvůli učení. Zkuste si lépe zorganizovat čas, rozplánovat si celý den, někdy pomůže napsat si hodinový rozvrh, kde si naplánujete učení včetně přestávek na oblíbenou činnost. Aby se z toho člověk nezbláznil, potřebuje si občas jednoduše vyčistit hlavu. 

První ročník byl jeden z těch náročnějších, ale všichni na něj hrozně rádi vzpomínáme. Takže pokud budete přemýšlet, jestli se máte jít bavit se spolužáky nebo se naučit mikroskopický obraz varlete, určitě zvolte první variantu. Učit se na medicíně budete ještě dalších šest let.

Do vaší nové životní etapy vám přejeme hlavně hodně štěstí, úspěchu a zkoušející s dobrou náladou.

 

 

Autor: Jana Ch.