Nejdůležitější předmět na medicíně?

Když se zeptáte v prváku, co je nejdůležitější umět, odpověď zní anatomie. Ve druháku je to fyziologie, ve třeťáku patologie, nebo patologická fyziologie, ve čtvrťáku farmakologie, v páťáku interna, chirurgie… no zkrátka všechny předměty jsou důležité. Ale jeden předmět se v ČR podceňuje snad na všech fakultách. Který to je? Čtěte dál!

IMG_9236

Troufnu si říci, že jedním z nejdůležitějších předmětů na medicíně, a vůbec při studiu, je angličtina. Patologie je určitě důležitá, ale bez dobrých zdrojů se ji nenaučíte. Během studia na LF jsme měli jeden semestr angličtiny. Mně to nevadilo, angličtinu jsem měl na gymplu, jakž takž jsem anglicky uměl. Ale znal jsem i pár spolužáků, kteří se na gymplu učili jiné jazyky, nebo angličtinu moc neřešili. Udělat zápočet a pak zkoušku pro ně sice nebylo zas tak obtížné, nicméně asi se na odbornou úroveň úplně nedostali. Moc jim to nevadilo… ale co když je to pro ně větší handicap, než se na první pohled zdá?

Anglicky na světě mluví stovky milionů lidí. Ano, angličtinu potřebujete na stáž, konferenci, nebo na dovolenou… ale potřebujete jí na mnohem víc než jen na to.

Postupem času člověk zjistí, ze pokud se chce odborně vzdělávat, s češtinou si prostě nevystačí a angličtina se stane jeho denním chlebem. 

Naprostá většina studií je v angličtině. Spousta kvalitních učebnic je v angličtině. Hromada výukových videí na youtube je v angličtině. A co teprve podcastů!

mceclip1-2

Vzpomínáte si na tu jednu učebnici, ze které se prostě nedalo učit a přesto byla skoro jediným studijním materiálem? Vzpomínáte si, jak vám nezbylo nic jiného než sáhnout po zahraničních zdrojích, v angličtině..?

V ČR žije cca 10 milionů lidí. Kolik z nich je zdravotníků? Kolik z nich má čas vytvářet, při své už tak náročné práci, nějaké studijní zdroje? Kolik z nich na to skutečně má i odborně? Předpokládám, že moc ne.

Ať chceme nebo nechceme, v angličtině je studijních materiálů prostě mnohokrát více. Dalším pozitivním faktem je, že než se učebnice či skripta prosadí na celosvětovém trhu, projdou tvrdou selekcí. Ve spoustě příkladů se při hledání dobrého studijního zdroje vyplatí jít přes hranice a rovnou hledat v angličtině. V některých případech nám ani nic jiného nezbyde.

mceclip0-4

Pro ty z Vás, kteří na tom nejste s angličtinou tak skvěle – zapracujte na ní. Sám vím, jak je při studiu náročné dělat ještě něco navíc, ale vrátí se Vám to. Ať už při příští zkoušce, státnicích, nebo atestaci.

Doporučuju si o pauzách mezi učením pouštět svůj oblíbený seriál v angličtině. Nejlépe bez titulků, protože ty Vás nenutí tolik sledovat děj a přemýšlet o čem se zrovna mluví.

mceclip0-5

Zde přikládám pár ověřených zdrojů – určitě uznáte, že jejich kvalita je často vyšší než řady ústavů na Vaší fakultě. Za některé z nich si budete muset zaplatit, ale právě proto, že prošly takovou selekcí, to za to stojí.

https://www.medcram.com/ - lekce z celé medicíny v krátkých videích

https://www.uptodate.com/contents/search - informace ze studií zpracované do klinicky použitelné formy

https://www.osmosis.org/ - hromada video lekcí z celé medicíny

https://examine.com/ – super evidence-based web o potravinových doplňcích.

https://www.foundmyfitness.com/ - web o výživě, zdravém životním stylu a stárnutí s vědecky podloženými informacemi

 

Máte nějaký oblíbený zdroj? Napište nám ho na infinitemedstyle@gmail.com, rádi ho sem přidáme!

A nezapomeňte, každý z nás jsme s angličtinou začínali a každý z nás se někdy stydíme mluvit cizím jazykem. Ale nakonec sami zjistíte, že nic není tak zlé, jak se na začátku zdá a naučit se anglicky není taková věda. 

 

Autor: Matěj S.