POZNEJ FAKULTU: 1.LF UK Praha

Podávání přihlášek ke studiu je u konce, jak jsi na tom Ty? Už máš svou fakultu vybranou? Pokud ne, nezoufej, dnes Ti se studentkou Annou Pavlíkovou představíme 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.  

Jak už název napovídá, jde o historicky první lékařskou fakultu v České republice, kterou  založil již císař Karel IV. v roce 1348. Univerzita Karlova ala „studium generale” je vůbec prvním středoevropským vysokým učením v lékařském oboru. Založením fakulty císař usiloval o vytvoření vzdělané lékařské elity a zvýšení dostupnosti kvalitní zdravotnické péče. Lékařská fakulta vyučovala mediky a udílela akademické grády bakalářů a magistrů medicíny až do roku 1419. 

Od té doby fakulta prošla mnoha proměnami, ale její závazek k vysoké kvalitě, odbornosti a tradicím přetrvává dodnes. Z fakulty vzešla řada lékařů a vědců, kteří ovlivnili celosvětovou medicínu. Mezi významné osobnosti patří například Jan Evangelista Purkyně, objevitel Purkyňových buněk, či Gerty Coriová, první žena laureátka Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

V oblasti výzkumu se fakulta zaměřuje na širokou škálu témat, od biomedicínského výzkumu až po klinické studie. Aktivně spolupracuje s dalšími vědeckými institucemi a podílí se na mezinárodních výzkumných projektech, čímž posiluje svou pozici v globálním lékařském společenství. V posledních letech prošly výukové prostory rekonstrukcí, studenti mají tak k dispozici moderní zázemí plné interaktivních pomůcek. 

IMG_2066
https://www.facebook.com/anatomie1.LF/photos/pb.100082855766371.-2207520000/116400544390380/?type=3

Fakulta se nachází v historickém centru města Prahy, je tudíž snadno dostupná, ať už MHD či třeba na kole. Hned vedle se nachází park, ve kterém můžeš v přestávkách mezi semináři načerpat energii. 

Uchazeči mají na výběr hned z několika studijních oborů, a to z tradičního všeobecného a zubního lékařství, dále potom z nelékařských oborů jako je fyzioterapie, porodní asistence či adiktologie. A jak studium hodnotí studentka Anička? 

Co Tě vedlo ke studiu medicíny?
Já jsem do poslední chvíle vlastně moc nevěděla, co chci studovat. Poslala jsem si velké množství přihlášek na nejrůznější nesouvisející obory a přemýšlela, na který bych se chtěla dostat nejvíc. Medicínu jsem si potom vybrala proto, že mi připadala jako obor, který má smysl, budoucnost a ve kterém nehrozí, že bych skončila bez práce. Taky mi přišlo strašně zajímavé, co všechno v sobě ukrývá lidské tělo a chtěla jsem toho vědět víc. Připadalo mi to jako takový malý vesmír, kde všechno naprosto precizně funguje a zapadá do sebe uvnitř každého z nás. :)

Navíc jsem se na fakultu dostala na průměr, takže mě lákalo, že se nebudu muset učit na přijímačky. A taky jsem byla zvědavá, jestli je medicína opravdu tak náročná, jak se říká, a zajímalo mě, jestli na to budu mít.

Proč jsi si vybrala tuto konkrétní fakultu?
1.LF jsem si vybrala kvůli tomu, že jako jediná fakulta nabízela možnost výuky němčiny místo angličtiny. Na ostatních fakultách byla angličtina povinným jazykem, němčinu si šlo vzít jen jako volitelný předmět. Na této fakultě se mi také líbilo, že jako jediná lékařská fakulta v Praze bere studenty i na průměr známek ze střední, takže je možnost nepsat příjímací zkoušky. Navíc na mě fakulta působila tak jako přátelsky, když nám přišel e-mail s průvodcem prváka, kde kromě praktických rad a organizačních věcí byly i tipy, kam si skočit po škole a odpočinout si.

A taky na tuhle fakultu měla v plánu nastoupit moje kamarádka z gymnázia, tak jsme se dohodly, že půjdeme spolu. Přišlo mi uklidňující, že aspoň budu mít v kruhu jednoho známého člověka (je možné napsat na studijní oddělení, aby vás umístili do stejného kruhu) a nebude pro mě úplně všechno cizí a neznámé.

IMG_2104https://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/univerzita-karlova/1-lekarska-fakulta/153

Co se Ti na fakultě nejvíce líbí?
Moji kamarádi. V kruhu jsem se seznámila s naprosto úžasnými lidmi, se kterými tvoříme naši osmičlennou partu. Medici mají většinou úžasný smysl pro humor a na škole tak těžké, jako je medicína, jsou přátelé strašně moc potřeba. Můžeme se navzájem uklidňovat a podporovat, protože si všichni procházíme tím samým, a společně se učit a pomáhat si.

Co bys ráda věděla před prvákem? Nějaké rady a tipy, na co se připravit a čemu se vyvarovat?
Asi bych chtěla víc vědět, do čeho jdu. Já si před nástupem na fakultu moc nebyla jistá, co vlastně čekat, takže jsem pak byla dost překvapená.

Rozhodně je taky důležité nevěřit všemu, co o 1.LF uslyšíte od ostatních. Před nástupem jsem se dozvěděla, že tady panuje obrovská rivalita mezi spolužáky a že si studenti dokonce navzájem sdělují chybné informace, aby „vyřadili protivníka ze hry“ a měli tak sami větší šanci se dostat do druháku. Není to pravda. Mám kolem sebe úžasné lidi, se kterými si pomáháme. A to nejsou jen moji kamarádi z kruhu, i ostatní včetně starších studentů jsou moc milí a pomáhají. Taky se říká, že se k nám vyučující na 1.LF chovají hnusně a že oproti ostatním lékařským fakultám to máme všechno mnohem těžší. Je pravda, že jsem se setkala s několika vyučujícími, kteří se nechovali profesionálně a kteří opravdu zlí byli. Ale mnohem častěji se setkávám s moc hodnými nebo alespoň neutrálními vyučujícími. Takže bych řekla, že to bude dost podobné jako na kterékoli jiné škole. A co se týče vyšší obtížnosti oproti ostatním LF, tak to nemůžu moc posoudit. Jinou LF jsem nestudovala, tak nevím. Ale rozhodně nejde věřit všemu, co se povídá.

IMG_2100https://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/univerzita-karlova/1-lekarska-fakulta/153

Jaký je největší strašák prváku a čeho jsi se naopak obávala nejméně?
Na naší fakultě je největším strašákem letní zkouškové, kdy na studenty čekají mimo jiné dvě velké zkoušky, z anatomie a z histologie, kde se hodně vyhazuje. Já se nejvíc bála právě anatomie, která nejvíc děsí asi každého prváka. Paradoxně ale horší, než anatomie, mi přišla právě ta histologie. Anatomie je sice na naučení těžší, je totiž delší a navíc látka často připomíná telefonní seznam, což je prostě někdy celkem obtížné umět zpaměti. Na anatomii ale většinou zkoušejí féroví profesoři, což se o histologii často tvrdit nedá.

Asi nevím, čeho jsem se bála nejmíň, od zápisu ke studiu mě medicína děsila tak jako celkově (čemuž hodně pomohla studijní referentka pro první ročník, vážně mi někdy přijde, že na studijní oddělení vybírají lidi podle toho, jak moc nesympaticky vypadají) a chvíli jsem si říkala, kam jsem to vlastně šla. :)

Jak jsi se připravovala na zkoušky? Co Ti nejvíce pomohlo v přípravě?
Na zkoušky jsem se učila z knih. Sice jsem se během roku dívala i na přednášky, ale vůbec mi nevyhovovalo se učit z pdf přednášky na zkoušku, mnohem lepší je knížka, do které si během semestru dopisuju svoje poznámky. Hrozně důležité taky je nekombinovat moc zdrojů, takže jsem třeba měla dvě knížky, ze kterých jsem se učila – jedna kniha pro mě byla taková ta hlavní, do druhé učebnice jsem se dívala převážně tehdy, když mi daná kapitola v první knížce přišla nesrozumitelná, nebo když jsem měla pocit, že je až moc stručná.

Na rozdíl od mých spolužáků mi tuny zvýrazňovačů moc nepomáhaly, maximálně jsem si v knížce důležité informace podtrhávala tužkou. A taky jsem si důležité věci (hlavně průřezy z anatomie) kreslila, to hodně pomáhá. Stejně tak se mi osvědčilo si u některé složité a nepřehledné kapitoly (třeba hlavové nervy nebo vegetativní systém) dělat stručné přehledy.

Jak hodnotíš zázemí fakulty? Co se Ti líbí nejvíce?
Zázemí naší fakulty je docela katastrofa, zkraje se člověk vůbec v ničem neorientuje, protože ho zavalí velké množství informací, ze kterých ale ne všechno je potřeba vědět, spíš pak člověk líp překoukne to, co by doopravdy vědět měl. A pak přijde ta fáze, kdy naopak studenti nejsou informovaní vůbec o ničem a všechno si musí zjišťovat sami. 1.LF je organizačně docela chaos a studijní oddělení tomu moc nepomáhá. Mnohem lepší je se ohledně organizačních věcí obracet na svého tutora nebo na starší studenty, ti si tímhle chaosem už prošli, takže poradí nejlíp. A na druhou stranu má chaotická organizace a ne příliš sympatická studijní referentka i své výhody – funguje to jako vděčné téma, na které můžete s novými spolužáky zavést řeč a celé hodiny na ně spolu nadávat. :D

Jak hodnotíš svůj první rok na medicíně?
Letos nastoupím do čtvrtého ročníku, takže už mám za sebou dalšího velkého strašáka - patologii, a upřímně si myslím, že prvák byl nejhorší. Je to zkraje obrovský šok, nečekala jsem, že mi to zabere až tak moc času. První týden školy jsem dokonce měla pocit, že vlastně ani nemám čas nebo energii se najíst.

Taky jsem nebyla připravená, že budu muset stíhat tolik věcí najednou, takže to často bylo dost náročné i psychicky. Během prvního ročníku jsem několikrát přemýšlela, že odejdu a půjdu jinam, kde to pro mě nebude tak stresující. Pomohlo mi, když jsem se o tom bavila s ostatními – tyhle pocity jsou úplně normální a má je každý. Důležité je si svoje nervové zhroucení naplánovat na jiný čas než kamarádi, aby vždycky alespoň jeden byl v té době v pohodě a mohl uklidňovat ostatní. :) Psychicky velmi náročné je i letní zkouškové, obzvlášť pokud se ne všechno podaří napoprvé a je potřeba nějakou zkoušku opakovat. Já musela dvakrát na histologii, než jsem ji udělala. Ale je potřeba si uvědomit, že i to je normální, naopak se s tím počítá, proto jsou na zkoušku taky tři pokusy. :) A když člověk zvládne prvák, tak už to bude jen lepší.

Co bys vzkázala budoucím studentům fakulty?
Zjistěte si předem co nejvíc informací a rozhodněte se, jestli sem opravdu chcete. Já před nástupem na fakultu moc nevěděla, co čekat, a byla jsem opravdu překvapená, jak moc časově náročné studium v prváku je. Důležité je na sebe taky neklást moc vysoké cíle, je úplně v pohodě, že nestihnete všechno, že nebudete umět všechno (to ani nejde), že kvůli škole třeba nebudete stíhat brigády tak, jako předtím. Taky je úplně běžné, že studentům připadá, že nic nestíhají a nic neumí, takže je potřeba se tím nenechat rozházet, mají to tak asi všichni. Taky je dobré mít nějaké známé mezi staršími studenty, často vám můžou dost pomoct.

A taky je důležité kromě školy stíhat i jiné věci, nezapomenout na svoje koníčky a dělat i věci, které vás baví a odpočinete si u nich.

IMG_2103https://www.vysokeskoly.cz/katalog-vs/univerzita-karlova/1-lekarska-fakulta/153

Je ještě něco, co bys chtěla dodat?
Na závěr bych asi chtěla říct, že učení na medicíně a hlavně v prvním ročníku je náročné. Když jsem si poprvé četla v učebnicích, tak tam bylo tolik odborných, latinských a chemických názvů, že jsem si chvílemi nebyla jistá, co čtu. To si pak člověk řekne, že nemá šanci a stejně ho vyhodí. Časem jsem se v tom ale orientovala líp a líp, takže to sice bylo pořád náročné, ale už jsem aspoň věděla, co čtu. :) Tím chci říct, že to nikdy nebude lehké, ale člověk si na to zvykne a pak už mu to bude připadat snažší. A i když tomu člověk musí věnovat dost času, tak nelituju toho, že jsem na tuhle fakultu šla. Tenhle obor je strašně zajímavý, za tři roky jsem nenarazila na žádný předmět, co by mě vyloženě nebavil (přestože některých předmětů jsem se dost bála, protože jsem věděla, že z gymplu nemám moc dobré základy) a kdybych se měla rozhodnout znovu, tak bych si medicínu na 1.LF vybrala zase.

Je fakulta Tvým favoritem nebo máš jiné oblíbence? Doufáme, že se Ti rozhovor s Aničkou líbil a tímto ji děkujeme a přejeme to nejlepší do zbývajících studijních let. 

uE49BtPU4iDJAoHFEHn8m7 @ann_p001

 

článek připravily: Jana a Daniela