POZNEJ FAKULTU: LF UK HRADEC KRÁLOVÉ

Chystáš si poslat přihlášku na medicínu, ale stále tápeš, která fakulta je ta pravá? Nevadí, pomůžeme Ti vybrat tu správnou. Připravili jsme si pro Tebe sérii blogových článků, ve kterých si postupně představíme jednotlivé fakulty. A co je na tom to nejlepší? V každém článku najdeš rozhovor se studentem či absolventem dané fakulty, tudíž získáš autentickou představu o tom, jak to tam chodí. 

Naší první fakultou série je Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tato fakulta je pro nás srdeční záležitostí, protože jsme na ní osobně studovali. Pojďme se mrknout, co v Hradci najdeš. 

Fakulta má bohatou historii, královéhradecká pobočka UK byla první zřízenou vysokou školou vůbec po skončení 2. světové války. Proč byl vybrán zrovna Hradec Králové? Vysoká vědecká úroveň přednostů tehdejší okresní nemocnice, podpora obyvatel a náklonnost správních orgánů všemu příjemně hráli do karet. Rektor UK prof. J. Bělehrádek byl zastáncem myšlenky prezidenta Beneše decentralizovat československé vysoké učení. Veliký vliv měla také znalost vůdčích osobností královéhradecké nemocnice. Spojením tohoto a velikostí organizačního odhodlání vznikla královéhradecká pobočka.

18790502-4073-425F-85FA-CA92A95A81AC
zdroj: https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/O-fakulte/Fotogalerie

Univerzita se nachází kousek od samotného centra města, co by kamenem dohodil od místními oblíbených Šimkových sadů. Park studentům poskytuje krásné prostředí, kde se zejména v jarních a letních dnech mohou učit. Též je děním leckterých místních kulturních akcí, jako je třeba charitativn akce fakulty Zachraň život během, Food Festival či populární hudební festival Majáles. Na praxe budeš chodit do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kam se snadno dostaneš na kole nebo místní dopravou. 

Hradec Králové poskytuje vzdělání bakalářské a magisterské ve studijních programech Všeobecné a Zubní lékařství, Ošetřovatelství obor Všeobecná sestra. Město je též sídlem rodilé Univerzity Hradec Králové, tudíž poskytuje bohaté studentské a kulturní vyžití. Ubytování lze vyřešit kolejemi nebo privátním studentskými bytem, ve kterém můžeš sdílet strasti a slasti studia medicíny se všemi svými spolubydlícími. 

No a co na fakultu říkají její studenti a absolventi? Co je vedlo ke studiu medicíny a co se jim na fakultě v Hradci líbí nejvíce? Připravili jsme si pro Tebe rozhovory s Ondrou a Květkou, kteří Ti rádi přiblíží studium z jejich pohledu. 

Co Tě vedlo ke studiu medicíny?
Ondřej: Mám doktorku v rodině. Zároveň mě lákala problematika fungování lidského těla a léčba nemocí/úrazů.

Květka: Studium medicíny mě lákalo už odmala, kdy jsem několikrát byla hospitalizovaná v nemocnici. Ráda jsem sledovala práci doktorů a sestřiček a všechno mě zajímalo. Na jaké půjdu vyšetření, o čem doktoři mluví – na vše jsem se ptala a sama jsem si i spoustu věcí hledala. Tady jsem si řekla, že bych jednou chtěla pracovat ve zdravotnictví a pomáhat lidem. Už jako malá jsem v tom viděla velký smysl. Je to práce, která člověka naplňuje. A tohle rozhodnutí mi vydrželo.

IMG_2055zdroj: https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/O-fakulte/Fotogalerie

Proč jsi si vybral/a lékařskou fakultu v HK?
Ondřej: Hradec Králové se mi líbí už jen jako město. Zároveň jsem chtěl studovat Univerzitu Karlovu, ale Praha se mi nelíbila. Plzeň je z mého rodného Šumperka daleko, tak jasnou volbou byl právě Hradec.

Květka: Když jsem se po maturitě rozhodovala, dost důležitou roli pro mě měla vzdálenost od bydliště, tudíž jsem se rozhodovala mezi Prahou a Hradcem. Během maturitního ročníku mi ale už Hradec přirostl k srdci o něco víc – jezdila jsem tam na přípravný kurz. Také mi vyhovuje, že je Hradec menší město – oproti rušné a velké Praze. Jsem za to moc ráda, davy lidí mi moc dobře nedělají a tady v Hradci se kdykoliv můžu zvednout a za 5 minut jsem v přírodě. Jinak fakulta měla dobrou pověst i u nás na gymplu, takže to taky hrálo roli ve výběru.

IMG_2052zdroj: https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/O-fakulte/Fotogalerie

Co se Ti na fakultě nejvíce líbí?
Ondřej: Individuální přístup. Každý se dočte, že jsme jedna z menších fakult. Což je pravda a je to znát. Hodně se mezi sebou v ročníku, i při poměrně velkém počtu lidí, známe. Zároveň je dle mého dobře nastavená náročnost a adaptace výuky aktuálním potřebám. Taky je poměrně dobrá komunikace s ústavy a případné posouvání zápočtových testů, aby se ideálně nic nekrylo.

Květka: Líbí se mi, že jsme menší fakulta, která se ale i tak neustále rozvíjí a rozrůstá. Máme v nemocnici moderní výukové centrum, teď se začíná s výstavbou nového kampusu. Potom taky vyučující – jsou velmi ochotní, snaží se nám předat co nejvíc, jak z teorie, tak i z praxe. Co také hodně oceňuji a pokud vím, tak žádná jiná fakulta to nenabízí, jsou učebnice, které dostáváme ze studijního fondu na celý rok půjčené. To ušetří hodně času a peněz. A v neposlední řadě Hradec jako město.

Co by jsi rád věděl/a před prvákem? Nějaké rady a tipy, na co se připravit a čemu se vyvarovat?
Ondřej: Myslím si, že jsem věděl vše potřebné, aby mě nic nepřekvapilo. Věděl jsem, že bude hodně učení, který bude fakt prosezený. A taky, že tam budou lidi, kteří budou řešit stejný problémy. Což se naplnilo :). Je potřeba připravit se na nutnost disciplíny. Ta je podle mě klíčem k úspěchu a sám s ní mám asi největší problém. A při učení se vyvarovat všem možným Facebookům, Instagramům atd. To je zlo a jedna z největších cest k prokrastinaci.

Květka: Určitě si užijte volna před začátkem školy. Nemá smysl se nějak připravovat dopředu. První týdny jsou fakt náročný, člověk je v novém prostředí a hned ze začátku se na vás navalí tolik nových informací, co se musíte naučit, že je vám z toho zle. Ale člověk se na to zadaptuje a za chvíli vám to bude připadat normální. Zkuste se soustředit na menší úlohy, které máte zrovna před sebou (třeba příprava na test) nestresujte se s tím, co vás teprve čeká (zkouška). Krok po kroku. Učení je šíleně moc, ale i tak je dobrý v něm pořád neležet a umět si taky dát pauzu. Já sama jsem v učení první týdny ležela nonstop a pak jsem z toho byla šíleně unavená a znechucená. Takže doporučuji neučit se každou volnou chvíli, ale taky trochu vypnout.

Jaký je největší strašák prváku a čeho jsi se naopak obával/a nejméně?
Ondřej: Největší strašák je asi klasicky anatomie. Ale pak je člověk překvapen, že i v histologii je toho požehnaně. Během chvilky ale člověk přijde na to, který předmět mu jde lépe a na tom druhém prostě musí o to více máknout. Nejmíň jsem se obával latiny. Ta byla fajn. Pokud má člověk možnost pustit se do latiny už na střední, tak to určitě doporučuju. Moc mi to pomohlo.

Květka: To, že je lidské tělo složité víme všichni, a tak asi nikoho nepřekvapí, že největší strašák je anatomie. To množství informací, které se tam musíme naučit je šílený. Pak jsem se taky dost obávala biofyziky, protože já a fyzika nejsme moc velký kámoši a biofyzika v Hradci je celkem strašák -  je tam dost počítání, vzorců atd. Vlastně obávala jsem se tak nějak všeho, co si budem.

Jak jsi se připravoval/a na zkoušky? Co Ti nejvíce pomohlo v přípravě? 
Ondřej: Začal jsem se učit už během konce semestru. Bylo to náročnější, ale stálo to za to. Anatomii jsem sfoukl už 7.6. (zkouškové začínalo 25.5. a učil jsem se na ní něco málo přes 3 týdny). Histologii jsem zakončil 22.6. a odměnou byly 3 měsíce prázdnin. A pomohli mi kamarádi. Máme menší partu a navzájem se hecujeme, podporujeme a doplňujeme informace. To byla velká pomoc. Jinak způsob učení si musí najít každý sám. Má na to celý semestr. :)

Květka: Jako první si zkoušky naplánuju – na jakou půjdu jako první, kolik času je na ni potřeba atd. Dávám si většinou trochu času navíc, protože ne vždy to učení jde tak, jak bych chtěla. Většinou si jako první dávám tu zkoušku, na kterou se cítím víc připravená – učila jsem se na ni víc v průběhu roku, šla mi líp. Začínám s otázkami, které mi jdou nejmíň – ze začátku mám na ně víc času a energie, můžu se je pořádně naučit. Většinou ty otázky projedu 2-3x. Ze začátku zkouškovýho jsem většinou namotivovaná, ale to brzo přejde a pak přijdou dny, kdy do učení absolutně nemám chuť. Pomáhá mi, když si vždy stanovím, kolik toho ten den potřebuju udělat – kolik otázek. Taky když se učím, mám velkou tendenci prokrastinovat na mobilu – takže mobil dávám stranou a vypínám upozornění. Většinou se neučím pozdě do večera, večery si dávám volné, a to mi taky pomáhá se z toho nezbláznit. Pár dnů před zkouškou jedu největší tempo a opakuji otázky, co mi moc nejdou.

IMG_2056
zdroj: https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/O-fakulte/Fotogalerie

Jak hodnotíš zázemí fakulty? Co se Ti líbí nejvíce?
Ondřej: Myslím si, že dostatečné. Jen aby už byl hotový nový kampus. Jinak se mi líbí univerzitní kampus u nemocnice, který zatím máme. A taky "ECéčko" v nemocnici. Jen škoda, že tam v prváku  netrávíme víc času.

Květka: Máme fakultu na budově na Šimkově – většina učeben a pitevny tam jsou zrekonstruované a pěkné. Pak na některé hodiny chodíme na kampus, který je společný s FAF, tam je to opravdu krásné a moderní. Potom jsme hodně ve fakultní nemocnici, kde máme i výukové centrum. Tam to mám opravdu moc ráda, akorát by mohlo být větší – zejména studovny. Co mě mrzí je, že nemáme v nemocnici možnost stravování. Doufám, že se to do budoucna změní. Jinak koleje jsou v Hradci dvoje já jsem ubytovaná na kolejích Na Kotli. Jsou blízko nemocnice i fakulty, všude chodím pěšky. Koleje by si zasloužili rekonstrukci, vybavení je tam z 80. let, někde i zatýká. Nicméně člověk si zvykne, a i tak se mi na koleji líbí, máme tam studentské centrum, posilovnu, menzu, studovny,...

Jak vnímáš svůj první rok na medicíně?
Ondřej: Myslím si, že byl maximálně vydařený a že jsem jeden z mála, co si opravdu nemůže stěžovat na nic. Lépe jsem si to nemohl představit. Velkým plusem ale byly i studentské spolky. Pro mě hlavně ASM (Asociace studentů medicíny). Ten se pro mě stal přes rok srdcovkou. Dobrým odreagováním byly jím pořádané akce, možnost využívání místností (posilka, hudebna, mikroskopovací místnost) a taky kolektiv, který mě nejednou podržel. Můžu zmínit i moje oblíbené školení první pomoci ve školách v rámci IFMSA. To taky bylo příjemné odreagování.

Květka: Můj prvák byl celkem omezený Covidem, ale na náročnosti mu to ani tak neubralo. Vzpomínám na něj celkem ráda, i když jsem měla zkoušky roztahané přes celé léto a neměla jsem skoro žádný volno. V prváku jsem dost věcí opakovala – testy, zápočty a i zkoušku (biofyzika – tu jsem si dokonce brala do druháku). Takže to pro mě bylo fakt náročný a nevěděla jsem, jestli to vůbec zvládnu. Ale snažila jsem se soustředit na to, co je přede mnou, a nestresovat se zbytečně do budoucna. A i s potřebnou dávkou štěstí jsem to zvládla, ale byl to fakt mazec. Naučilo mě to, že i neúspěch je součást studia a člověk se přes to musí přenést a jít dál.

Máš nějaký vzkaz pro budoucí studenty?
Ondřej: Nebojte se. Vše se dá zvládnout. Jen to chce disciplínu. Každý potřebuje jiné množství učení a když ho člověk prostě potřebuje víc, tak pro úspěšný závěr tomu ten čas musí dát. Jinak to nepůjde. Na druhou stranu je potřeba se odreagovat. Sport, muzika, pařba… cokoli. Nakopne to zase člověka do dalšího učení. Pokud to člověka aspoň trošku baví, tak je medicína fajn.

Květka: Doufám, že jsem vás moc nevyděsila. Je to fakt náročný, ale medicína vám toho i spoustu dá – přátelství, nezapomenutelný zážitky, otevře se vám spoustu možností, uplatnění, cestování, možnost pomáhat lidem. Přeju vám, ať se vám ve studiu a v životě daří, ať už se rozhodnete vydat jakýmkoliv směrem.

Je ještě něco, co by jsi chtěl/a dodat?
Ondřej: Citron patří do očí! (Mongolská tequila je další Hradecká ASM srdcovka).

Květka: Pokud byste měli nějaký dotaz, můžete mi napsat na Instagram @medickazhradce, ráda poradím.

Tak co, je fakulta v Hradci Králové Tvým favoritem? Doufáme, že se Ti rozhovor se studenty líbil a zodpověděl Ti otázky, na které jsi hledal/a odpovědi. Květce a Ondrovi, kteří nám otevřeně poskytli své odpovědi, děkujeme, a přejeme jim plno úspěchů při studiu a následné cestě lékaře. 

 

rozhovor poskytli: Květka Vítová a Ondřej Hrubý

 uE49BtPU4iDJAoHFEHn8m7@medickazhradce, @k.vitova_

 uE49BtPU4iDJAoHFEHn8m7@ondrahruby

 

článek připravily: Jana a Daniela