Historie oblékání zdravotníků

Každý člověk, který někdy utrpěl zdravotní úraz, byl ošetřen osobou v bílém plášti. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč lékaři nosí bílé pláště a kde tato tradice vznikla? Byla symbolem zdravotnictví vždy pouze bílá barva? Zdravotnický oděv, tak jako každá věc, nevznikl jen tak. Pojďme se tedy podívat na vývoj, jak takový oděv vznikl a jaké barvy jsou pro zdravotnictví typické.

IMG_4680-min

Historie oděvů lékařů je dlouhá a fascinující, přičemž nejstarší známé příklady pocházejí ze starověkých civilizací. Ve starověkém Egyptě například lékaři nosili bílé plátěné roucho jako symbol čistoty, ve starověkém Řecku zase lékaři nosili dlouhé splývavé hábity, známé jako himations, které byly vyrobeny z vlny a často zdobené složitými vzory.

Během středověku se oděv lékařů nadále vyvíjel, přičemž mnoho lékařů přijalo róby a pláště, které nosili učenci a profesoři té doby. Tyto oděvy byly často vyrobeny z těžkých, luxusních látek, jako je samet nebo hedvábí, a zdobeny výšivkami nebo jinými ozdobnými prvky. Během morové epidemie, na kterou umřely milióny lidí, se lékaři chránili maskami se zobákem, koženými rukavicemi a dlouhým pláštěm. Jinak byl až do 19. století pro lékaře typický civilní, mnohdy i černý oblek, kdy setkání lékaře s pacientem bylo považováno za formální. 

S dalším rozvojem medicíny a zdravotnictví se obměňovalo i šatstvo zdravotních sester. První změny oděvu přicházely v průběhu Krymské války. Oblečení zdravotníků se skládalo z dlouhých bílých šatů, bílé zástěry a především čepce, který byl pro tuto dobu nezbytný a byl považován za jejich symbol.

40. léta 20. století
K zásadním změnám v oblečení došlo až během 2. sv. války. V této době byl nárůst pacientů velmi vysoký. Aby se zdravotníci mohli rychle pohybovat a ošetřit co nejvíce pacientů, potřebovali pohodlnější a praktičtější úbor. Proto se poprvé v uniformě vyskytuje krátký rukáv a zkrácení šatů po kolena. 

60. léta 20. století 
Zdravotnické oděvy se změnily se zavedením uniforem pro zdravotní bratry. Ti nosili bílá jednoduchá saka s vysokým límcem, který měl zajistit čistý vzhled a částečně zabránit šíření infekce. Tento typ oděvu přinesl do oboru něco zcela nového. 

80. léta 20. století 
V této době se lékařská uniforma stala mnohem méně formální a místo bavlněného materiálu se začal používat polyester. 

90. léta 20. století 
Postupem času přišly do módy haleny, které jsou s bílým pláštěm populární dodnes. Haleny, neboli "scrubs" jsou jednoduché, pohodlné a levnější výrobky, které se snadno navrhují a upravují.

Jak to bylo s barvami?
Jak úroveň zdravotnictví postupně vzrůstala, muselo se více dbát na hygienu a dodržovat hygienická opatření. Proto se zavedly pracovní oděvy pro zdravotníky, na kterých měla být dobře viditelná nečistota a krev. Oděvy se tedy začaly vyrábět bílé a tato tradice se uchovala až do dnešní doby. Postupem času se zjistilo, že všeho moc škodí a tak se do zdravotnictví dostaly i jiné barvy. Týkalo se to zejména chirurgů, kteří zpozorovali, že bílá barva hodně unavuje oči a nesoustředěný chirurg může být velmi nebezpečný. Světle zelená a tyrkysová barva jsou ideální barvy na řešení tohoto problému. I na těchto barvách jsou veškeré nečistoty a krev dobře viditelné. Navíc po několika vyprání nevypadají tak obnošeně jako ty bílé a pro pacientovu psychiku je určitě příjemnější barevné prostředí.

A jak oblékání zdravotníků vidíme my?
Když naše firma začínala před 6 lety na trhu, zdravotnické oděvy byly velmi laciné, nekvalitní a hromadně nakupované nemocnicemi za co nejnižší cenu. Proto jsme se rozhodli vytvořit naše vlastní oblečení, které bude pohodlné, kvalitní, ale hlavně hezké a zdravotník se v něm bude cítit dobře. Postupem času si to začali uvědomovat i zdravotníci a začali se zajímat o to, jaké oblečení jim nemocnice poskytuje. Mnoho z Vás si oblečení pořizuje na své vlastní náklady, zejména proto, že se chce při své práci cítit dobře, pohodlně a sebevědomě. Nejoblíbenějším pracovním oděvem se staly bílé polokošile a haleny, zejména barevné haleny spolu s ladícími kalhoty. Cítíme, že se prostředí v nemocnicích mění a že například na ambulanci potkáte zdravotníky v barevném mnohem častěji. Jsme moc rádi, že chcete spolu s námi přispět ke změně za lepší zdravotnictví, kde se může ošetřující personál i pacient cítit dobře. 

DSC06290-min

V poslední době se objevuje trend civilního oblečení, který by měl být pro pacienty příjemnější a přátelštější. Lékaři často argumentují, že pacienti se v takovém prostředí cítí lépe a má to lepší dopad na jejich psychiku. Nesmíme ale opomíjet, že nošení civilního oblečení bylo změněno už ve středověku. Už v té době si zdravotníci uvědomovali, že při užívání pracovních oděvů zabrání možnému přenosu bakterii ať už z nemocnice domů či naopak. Proto si myslíme,  že by každý lékař měl mít pracovní oděv, který splňuje hygienická opatření a chránit tak nejen sebe, ale především své okolí.

Bílý plášť je již více než 100 let hlavním symbolem zdravotnictví. I přesto, že jsou zdravotnické oděvy neustále upravovány a vylepšovány, zůstává bílý plášť stále symbolem lékařské autority a respektu. Ten i další zdravotnické oděvy můžete zakoupit v té nejvyšší kvalitě a ve všech možných barvách na našem webu v kategorii oblečení.

 

Autor článku: Marek P.